Na początku roku opracowałam kurs online o uczeniu się “Jak się uczyć efektywnie?”. Jego oficjalna premiera będzie miała miejsce za kilka tygodni, ale chciałam najpierw przeprowadzić edycję testową tak aby zebrać informacje zwrotne i móc maksymalnie dopasować kurs do potrzeb uczestników.
Dlaczego stworzyłam kurs online o uczeniu się?
Temat nie jest przypadkowy – w końcu zajmuję się nim od 30-tu lat!
Ucząc młodzież i studentów zauważyłam, że to co określają jako problemy w nauce danego przedmiotu często jest po prostu brakiem umiejętności uczenia się.
Nic dziwnego, że ta umiejętność zaliczana jest aktualnie do kompetencji kluczowych i z pewnością należy także do kompetencji przyszłości. Dynamika zmian społeczno-gospodarczych wymusi na nas permanentne uczenie się i dopasowanie naszej wiedzy do zmieniającego się świata. Im szybciej i efektywniej będziemy się uczyć tym wyżej będą ocenione nasze zdolności adaptacyjne, co przełoży się na status społeczny i materialny. Warto więc posiąść wiedzę o swoim stylu uczenia się i dopasować do niego techniki pracy. Kurs online o uczeniu się ma służyć poznaniu wielu sposobów na naukę, przetestowaniu ich i złożeniu w całość tych, których efektywność dla danego użytkownika będzie największa.
Kurs jest zdalny, ponieważ coraz częściej trudno było znaleźć wspólne terminy na realizację tradycyjnego szkolenia, a uczenie się w domu, w dowolnym czasie preferowało coraz więcej uczestników.
Dla kogo powstał kurs “Jak się uczyć efektywnie?”
Kurs stworzyłam z myślą o uczniach klasy VII i VIII szkoły podstawowej, gimnazjum, licealistach i studentach. Mogą z niego skorzystać uczący się w różnym wieku, ponieważ nie dotyczy konkretnego etapu edukacji.
Kurs składa się z 12 lekcji, które uczestnik musi zgłębić. Równolegle rozwiązuje własne problemy w oparciu o wybrane techniki z kursu i (w jednej z opcji kursu) moje wsparcie mentorskie.
Moim celem jest pomóc uczniom wykształcić umiejętności i nawyki. Uczestnik dowie się też więcej o sobie – pozna swoje naukowe preferencje i możliwe techniki je wspierające.
W programie kursu znajdują się tematy dotyczące zarządzania czasem, planowania nauki, przetwarzania informacji, notowania (wiadomo! to moja specjalność!) czy zapamiętywania. Osobną lekcję poświęciłam przygotowywaniu się do egzaminów.
Jak wyglądały testy kursu?
Grupa uczących się ze szkoły podstawowej, liceum i jedna studentka przez 1,5 miesiąca pracowała wykorzystując panel uczestnika, a także moje wsparcie i inspirowanie się postępami grupy na FB. Na zakończenie, każdy z uczestników dokonał oceny kursu.
Każdej lekcji w kursie towarzyszy nagrany przeze mnie podcast
Refleksje po zakończeniu kursu
Uczestnicy pracowali z kursem w bardzo różny sposób. Były osoby samodzielne i zdyscyplinowane – tym w zupełności wystarczał kontakt z zawartością panelu uczestnika.
Niektórzy uczestnicy systematyczności i zarządzania czasem uczyli się dopiero podczas kursu, dla nich ważne były przypomnienia i wskazówki zamieszczane w grupie i kontakt indywidualny.
Większość osób za największą wartość kursu uznała notowanie graficzne i zaczęła już je stosować. Na pytanie z czego można zrezygnować, aż 80% udzielających odpowiedzi potwierdziło, że wszystkie informacje uznają za istotne. Taka odpowiedź bardzo mnie ucieszyła – starałam się aby mój kurs zawierał wyłącznie praktyczne i potrzebne materiały.
Na pytanie “co najbardziej cię zaskoczyło w kursie” odpowiedzi były równie interesujące: jak bardzo planowanie nauki się sprawdza w praktyce, lapbook, jakie rzeczy wpływają na naszą naukę, prawie wszystko.
Na zakończenie testu uczestnicy otrzymali zadanie opisanie kursu 3 słowami. Wyniki zapisane w programie wordle (kilkakrotne użycie słowa, powoduje że zapisane jest większymi literami):
Kurs online o uczeniu się – kiedy premiera?
Wczoraj początek roku szkolnego, niedługo rozpocznie się też rok akademicki. Nie wyobrażam sobie lepszej okazji do oficjalnego otwarcia zapisów na kurs. Sprzedaż potrwa do końca września, a pierwsza oficjalna edycja wystartuje już 01.10.2018.
Na podstawie wyników testów, przygotowałam dwie wersje kursu – dla uczestników Samodzielnych i tych, którzy chcą wsparcia Mentorskiego.
Oferta dla czytelników
Dla czytelników bloga mam dobrą wiadomość – przez pierwszy tydzień sprzedaży (17-24.09), kurs “Jak się uczyć efektywnie?” będzie można zakupić z 10% zniżką – jego cena wyniesie wtedy 224 zł dla wersji Samodzielnej i 314 zł dla wersji Mentorskiej.
Chcesz dowiedzieć się o początku sprzedaży jako pierwszy? Już dziś zapisz się na listę oczekujących i zarezerwuj miejsce na kursie:
Pamiętaj aby potwierdzić zapis w mailu, który przyjdzie na podany adres mailowy. Inaczej nie zobaczę Cię na liście chętnych.
Brak komentarzy