Właściwie od grudnia, co miesiąc pracowałam jako trener w projekcie “Ja w internecie”. Projekt polega na realizacji szkoleń w zakresie wykorzystywania internetu dla dorosłych mieszkańców gmin. Podmiotami składającymi wnioski na sfinansowanie edukacji są gminy, a dodatkowym profitem otrzymanego grantu jest nowoczesny sprzęt komputerowy (tablety z dotykowym ekranem) dla szkół, które fizycznie zajmują się organizacją grantu.
Jakie są korzyści z udziału w szkoleniowej części projektu?
dla uczestnika
Uczestnik ma do wyboru zajęcia w ramach następujących kursów: Rodzic w Internecie, Mój biznes w sieci, Moje finanse i transakcje w sieci, Działanie w sieciach społecznościowych, Tworzenie własnej strony internetowej (bloga), Rolnik w sieci, Kultura w sieci. Jeden kurs to 12 godzin, podzielonych na 3 popołudnia. Zajęcia odbywają się w małych, maksymalnie 12-osobowych grupach. Aby zminimalizować uciążliwości uczenia się zaraz po powrocie z pracy uczestnicy każdego dnia otrzymują posiłek.
Co mówili uczestnicy po moich szkoleniach?
- “rewelacja – nie zdawałam sobie sprawy, że jest tyle możliwości na wykorzystywanie Internetu”
- “jaka ta canva łatwa!”
- “naprawdę warto założyć profil zaufany!”
- “no i po zajęciach mam swoją stronę :)”
- “teraz lepiej rozumiem swoje cyfrowe dziecko”
- “odtąd zawsze już będę używać bankowości internetowej”.
Wielką wartością, szczególnie w grupach realizujących kurs “Rodzic w internecie” była możliwość spotkania się z innymi osobami zainteresowanymi tematem chociażby kontroli rodzicielskiej w sieci. Rodzice wzajemnie podpowiadali sobie jak np.regulować sposób korzystania z sieci przez maluchy.
Dla wielu rodziców Internet został “odczarowany”, poza uzyskaniem świadomości jego niewątpliwych zagrożeń stał się akceptowalnym i ważnym źródłem wiedzy ich dzieci.
W szkoleniach uczestniczyły też osoby, które w świat internetu dopiero wkraczały i wielkim przeżyciem były pierwsze korespondencje mailowe, wykorzystanie baz fotografii, czy filmów.
Zresztą, jako że projekt został uruchomiony przez Fundację Legalna Kultura, świadomość korzystania z legalnych zasobów była podczas kursu cały czas obecna.
dla trenera
Przygotowanie kursów pod kątem trenerskim jest kompleksowe: zorganizowane w systemie blended learning, umożliwia i kontakt bezpośredni z organizatorami i stały kontakt mailowy, a zawieszone w internecie filmy instruktażowe, scenariusze zajęć oraz prezentacje znacznie ułatwiają przygotowanie się do zajęć. Istota kursów przewiduje elastyczność pracy trenerskiej, co pozwala reagować na potrzeby uczestników.
Pod kątem trenerskim znacznie zmodyfikowałam sobie zajęcia dostosowując je do poszczególnych grup. Merytorycznie sama poznałam wiele portali i programów, które można wykorzystać w edukacji i w życiu prywatnym. Z programów zdecydowanie najbardziej przydaje mi się program do zdalnego tworzenia ankiet mentimeter.com, z platform wolne lektury.pl, a z uznaniem przyglądałam się wersji darmowego wordpressa.
Ten ostatni zresztą dał mi niezłą nauczkę, bo mimo, że pracuję na wordpressie już kilka lat, na zajęcia z tworzenia własnej strony internetowej zaprosiłam do pomocy – Anię z Rychtyg.pl i to była bardzo dobra decyzja, bo w sytuacji różnych komplikacji, które niespodziewanie pojawiały się na poszczególnych komputerach przekonałam się, że na “kłopoty Bednarski Ania”.
Szereg problemów kursowych udało się zwizualizować, więc ostatecznie uczestnicy modułu “Tworzę własną stronę internetową” wzbogacili się o dodatkowe materiały w postaci notatek graficznych.
Jeśli w Twojej gminie trwa właśnie nabór na szkolenia uczestników czy trenerów – koniecznie się wybierz, na pewno nie pożałujesz.
Informacji szukaj na stronie swojej gminy.
Brak komentarzy