FISZKI W SŁUŻBIE ZAPAMIĘTYWANIA, czyli jak przygotować kartotekę dydaktyczną?

IMG-0309

FISZKI W SŁUŻBIE ZAPAMIĘTYWANIA, czyli jak przygotować kartotekę dydaktyczną?

 

Wielu z nas kojarzy fiszki z katalogiem bibliotecznym i przypomina sobie te małe karteczki z wypisanymi żmudnie danymi bibliograficznymi, które wkładało się do pudełka, a potem wykorzystywało w pisaniu pracy magisterskiej. I w sumie zarówno karteczki, jak i pudełko będą nam potrzebne jeśli chcemy odpowiedzieć na pytanie: jak przygotować kartotekę dydaktyczną?

 

Fiszki z kartoteki dydaktycznej mogą spełniać podwójną rolę w procesie zapamiętywania.  Z jednej strony pozwalają nam nauczyć się pojęć, obcojęzycznych słówek czy wzorów. Z drugiej – utrwalić nasze wstępne zapamiętywanie,  co jest często istotą uczenia się.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ KARTOTEKĘ DYDAKTYCZNĄ?

Najpierw przygotuj pudełko, w którym zrobisz przegrody, np. wg wzoru:

 

kartoteka

ilustracja: opracowanie własne na podst. S.Leitner, Naucz się uczyć, s.63

Przygotuj około 40 kartek o wymiarach około 7×10 cm (fiszek). Na jednej stronie fiszki zapisz np. słowo w języku polskim, na drugiej stronie słowo w języku angielskim.

 

JAK STOSOWAĆ KARTOTEKĘ DYDAKTYCZNĄ?

Zestaw fiszek na określony temat umieść w pierwszej przegródce. Wyjmij pierwszą z fiszek i  odczytaj to, co jest zapisane na jej jednej stronie – w naszym przypadku będzie to słówko w języku polskim. Następnie spróbuj podać to samo słowo w języku angielskim, a odwrócenie fiszki na drugą stronę zweryfikuje twoją odpowiedź. Jeśli odpowiedź jest poprawna, karteczka trafia do drugiej przegródki. Jeśli nie, wkładamy ją na koniec fiszek w przegródce pierwszej. Jak się domyślasz fiszki wędrują kolejno do następnych przegródek kiedy robimy postępy w uczeniu się. Pamiętaj, aby robić przerwy między uczeniem się. Kiedy wszystkie fiszki znajdą się w ostatniej przegródce, możesz je wyjąć, odłożyć na pewien czas, ale warto do nich wracać, aby utrwalać ślady pamięciowe w swoim mózgu.

 

IMG-0313

Możesz również kupić gotową kartotekę dydaktyczną złożoną z trwałego pudełka z przegródkami i kompletem karteczek w sklepie fiszki.pl.

IMG-0304

CYFROWA KARTOTEKA DYDAKTYCZNA

Oczywiście możesz uczyć się słówek, wzorów czy pojęć również przy pomocy aplikacji w swoim smartfonie. Polecam aplikację Quizlet, która ma sporo możliwości. Możesz tworzyć własny zbiór fiszek, ale możesz też korzystać z bogatego katalogu dostępnych zbiorów.

Wystarczy wyszukać interesujące Cię zagadnienie lub po prostu szkolny przedmiot.

Dzięki fiszkom w Quizlecie możesz uczyć się języków obcych:

 

ang2ang

j.ros1j.ros2

ale też wielu zagadnień z innych dziedzin,np. stolic europejskich krajów,

82315424_178507983526838_5014877701131993088_nstolica2

czy wzorów sumarycznych soli:

chemia1chemia2

Poszukując innych aplikacji przeznaczonych do pracy z fiszkami nie będziemy mieć problemu – jest ich bardzo dużo. Ja sięgnęłam po fiszkotekę, za pomocą której można uczyć się różnych języków obcych w oparciu o własny zbiór fiszek, ale także przygotowane zbiory, dostosowane do poziomu znajomości języka obcego.

fiszkoteka1

W aplikacji tej podoba mi się szczególnie łatwa obsługa, ale niestety darmowy dostęp jest ograniczony.

fiszkoteka2fiszkoteka3

Wykorzystujesz w uczeniu się kartotekę dydaktyczną? Wspierasz się aplikacjami czy papierowymi fiszkami? A może właśnie czujesz inspirację żeby zacząć? Podziel się refleksjami w komentarzach!

Brak komentarzy