Jak osiągnąć równowagę psychiczną? – propozycja narzędzi wspierających ćwiczenia

równowaga psychiczna - narzędzia

Jak osiągnąć równowagę psychiczną? – propozycja narzędzi wspierających ćwiczenia

“W dużej mierze możesz sam siebie zmienić. Jeśli taki będzie Twój wybór. Jeśli będziesz nad tym pracował” – Albert Ellis (cyt. A.Zemełka, Autoterapia, s. 17)

 

Za nami trudne jesienno-zimowe dni i długie, ciemne wieczory. Jeszcze czujesz wyczerpanie, ale i optymistyczne spoglądasz w stronę słońca. Częściej wychodzisz na spacer czy do ogródka. Myślę, że to dobry moment aby dobrze przygotować się na następny sezon gdy samopoczucie bywa nie najlepsze. Ja właśnie przygotowałam sobie taki mały zestaw materiałów pomocniczych do pracy nad osiągnięciem równowagi psychicznej. Jest to filmowy “Poradnik  Headspace Medytacja”, karty z praktykami uważności “Krople uważności” oraz książka Adama Zemełki “Autoterapia”. Wszystkie elementy mojego zestawu wymagają czasu aby z nimi poeksperymentować, a docelowo chodzi o to aby zacząć je systematycznie używać. I to właśnie teraz, gdy przybywa nam dobrej energii, gdy jesteśmy gotowi na wyzwania i nowe działania. Szczególnie takie, które pozwolą nam zadbać o swój dobrostan. Jestem pewna, że nasza dzisiejsza praca zaprocentuje wtedy gdy wsparcie będzie nam najbardziej potrzebne.

 

Książka “Autoterapia”

Od dawna znam dr. Adama Zemełkę, autora książki “Autoterapia” i fascynują mnie jego opowieści zarówno o  mózgu jak i historii zdrowia. Tym razem oba wątki zostały mistrzowsko połączone, ale jestem przekonana, że najbardziej oczekiwanym przez czytelników elementem książki są opisy bardzo wielu konkretnych technik do samodzielnego zastosowania w różnych trudnych sytuacjach. Struktura książki pozwala na jej czytanie począwszy od dowolnego miejsca. Prosty język sprawia, że lektura jest przyjazna każdemu – bez specjalistycznego przygotowania. Moim zdaniem poradnik może być też wsparciem dla tych, którzy korzystają już z profesjonalnej psychoterapii. Zdarza się, że podczas wielotygodniowej terapii, analizujemy bolesną przeszłość, czujemy się po takich seansach na chwilę lepiej, mamy poczucie, że wiemy dlaczego odczuwamy jakieś emocje czy zachowujemy się dziś tak a nie inaczej, ale jednocześnie mamy poczucie ciągłego braku narzędzi do rozwiązania swoich problemów. I wtedy z pomocą może przyjść nam “Autoterapia”. W 100 sesjach autor zebrał co najmniej 100 podpowiedzi na te najczęstsze współczesne problemy ludzi: lęk, stres, złość, niską samoocenę itp. Zwraca także uwagę na korzyści płynące z medytacji, rozwiewając przy okazji mit o tym, że medytacja ma jedynie religijny charakter. I właśnie medytacji poświęcone są animowane filmiki opisane poniżej.

Adam Zemełka, Autoterapia

 

Poradnik  Headspace Medytacja

Ten filmowy poradnik dostępny jest na platformie Netflix. W poradniku, Andy Puddicombe – były buddyjski mnich i współtwórca znanej aplikacji do medytacji Headspace, przedstawia korzyści z medytacji.  Seria składa się z 8, około dwudziestominutowych odcinków: Jak zacząć?, Jak pozbyć się napięcia?, Jak zakochać się w życiu?, Jak radzić sobie ze stresem?, Jak być uprzejmym?, Jak radzić sobie z bólem?, Jak radzić sobie ze złością?, Jak wykorzystać pełnię swoich możliwości? Każdy filmik poza wprowadzeniem w temat zawiera charakterystykę konkretnej techniki i umożliwia jej przećwiczenie. Moją uwagę zwróciła przyjazna animacja, która pozwala lepiej zrozumieć przekaz i wczuć się w zadania.

 

Karty “Krople uważności”

Karty z praktykami uważności zostały wydane przez Fundację Szkoła z Klasą  z myślą o uczniach, ale najpierw zachęca się do ich używania nauczycieli. Zestaw zawiera 31 dwustronnych kart (z jednej strony znajduje się grafika, a z drugiej zadanie do wykonania), 9 dwustronnych kart z rysunkami i pustą przestrzenią na dopisanie własnych praktyk oraz instrukcji. Najprostszy sposób ich wykorzystania polega na codziennym losowaniu jednej karty i  wykonywaniu zadania. Poniżej kilka przykładowych zadań:

  • “Postaraj się dzisiaj uważnie wykonać jakąś czynność – jedzenie obiadu, mycie zębów, jazdę na rowerze, zmywanie naczyń. Wykorzystaj wszystkie swoje zmysły, nie rozpraszaj się równoległymi czynnościami”,
  • “Włącz dzisiaj swoją ulubioną muzykę i kołysz się do jej dźwięków. Zacznij od niewielkich ruchów i powoli zwiększaj dynamikę. Nie wstydź się swoich gestów. Poczuj własne ciało”.

Dodatkowa aktywność związana może być z grafikami. Warto codziennie przyjrzeć się uważnie rysunkowi umieszczonemu na wylosowanej karcie. Można zastanowić się nad tym z czym nam się kojarzy, jakie czujemy emocje oglądając go. Do tych grafik, które szczególnie z nami rezonują można wracać wielokrotnie. Instrukcja specjalne miejsce poświęca metodyce wykorzystania kart w pracy z uczniami.

 

W przedstawionym zestawie jest książka, filmy i karty, które można włożyć do kieszeni by przypominały nam o konieczności wykonania zadania. Filmy pomogą w uczeniu się medytacji, a książka stanowi fundament do pracy ze swoimi codziennymi myślami i emocjami.

To mój osobisty pakiet narzędzi pomocniczych do radzenia sobie z codziennymi emocjami, a jakie Ty masz patenty na uzyskanie równowagi psychicznej?  Podziel się z nami w komentarzu.

 

Brak komentarzy