Czy prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela może odbywać się przy wsparciu grafiki?
Wczoraj otrzymałam taką wiadomość:
Nazywam się Urszula, jestem nauczycielem, który kończy sprawozdanie za okres stażu i myślę o prezentacji dorobku. Myślałam, że zrobię prezentację w Canvie albo Prezi, ale bardzo podobają mi się pani notatki graficzne. Chciałabym zrobić w takiej formie – ocenę dorobku. Niestety nie umiem tak pięknie malować jak pani. Świetne są te graficzne terminy awansu dla nauczyciela, które pani stworzyła.Czy ma pani jakiś wzór albo pomysł na graficzną prezentację dorobku zawodowego dla stażysty?
No i w taki sposób powstał ten spontaniczny post. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że prezentacja dorobku zawodowego w formie graficznej to dziwny czy nawet niepoważny pomysł, ale przecież komunikowanie się obrazem w edukacji może mieć różne oblicza. Pierwszy raz taki pomysł pojawił mi się w głowie ponad rok temu, podczas rozmowy z Asią Konieczną z Bazgrolandii, która właśnie przygotowywała się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego. A Asia to przecież nauczyciel edukacji artystycznej, trener myślenia wizualnego – więc trudno aby swój dorobek zawodowy prezentowała w inny sposób niż za pomocą koloru i obrazu. Zasugerowałam jej wcześniejsze przygotowanie plakatów umieszczonych przed egzaminem na flipcharcie i odsłaniane kolejnych kart w czasie wystąpienia. Zaproponowałam też, żeby poszczególne kartki były tylko w części wypełnione (zawierały tytuły, niektóre informacje), a Asia podczas prezentacji dorysowywała dodatkowe elementy. Ta innowacyjna prezentacja dorobku zawodowego – spójna w treści i formie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez członków komisji w Warszawie. Zatem ścieżki zostały przetarte, a ja zabieram was w drogę, aby pokazać jak to można zrobić krok po kroku.
Prezentacja dorobku zawodowego – od czego zacząć?
Najpierw warto stworzyć strukturę swojego wystąpienia. Na pewno powinna pojawić się jakaś krótka prezentacja autora, informacja o stażu, a następnie należałoby w oparciu o zapisy poszczególnych wymagań referować co się w okresie stażu zrobiło. Pamiętaj, żeby pojawiły się tu powinności, które w rozporządzeniu o awansie zawodowym nauczyciela zapisane są dla danego stopnia awansu. Przyjmij taką perspektywę prezentacji, aby z twoich dokonań wynikały efekty i dla szkoły i dla ciebie. Wystąpienie możesz zakończyć wskazaniem własnych planów rozwojowych na przyszłość. Do całej wypowiedzi sporządź konspekt, np. kartka z notatką graficzną 1 – krótka treść o czym zamierzasz powiedzieć, karta z notatką graficzną 2 – tak samo, itd.
Zaproponuj graficzne ujęcie treści – projektowanie kart
Oczywiście zapraszam do twórczości własnej, ale jeśli masz obawy, że jeszcze nie do końca wiesz czy to Ci się uda, możesz też zajrzeć do moich podpowiedzi. Skoncentrowałam się na tym aby odpowiedzieć na pytanie pani Urszuli, więc przykład dotyczy awansu na stopień nauczyciela kontraktowego. Sądzę, że bez problemu poradzisz sobie ze stworzeniem szablonów do prezentacji dorobku zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego.
kartka nr 1.
Prezentacja wizytówki nauczyciela, poniżej szablon:
Przykład wypełnionego szablonu:
karta z notatką graficzną 2
Ogólne informacje o stażu:
Od karty z notatką graficzną 3 do karty z notatką graficzną 10 – zaznaczone są kolejne wymagania, które musi spełnić kandydat na nauczyciela kontraktowego:
Każda z kart może być wypełniona informacją o treści wymagania, a Ty sam/a uzupełniasz ustnie to, co dotyczy Twojej pracy:
Alternatywnie, treść wymagania zajmuje tylko część karty, a Twoim zadaniem jest wypełnienie jej w formie słów kluczowych, symboli lub fotografii (ta ostatnia, najwyżej jedna – inaczej nie będzie czytelna).
Notatki graficzne uzupełnione przez Ciebie sprawią, że Twoja prezentacja sama będzie Ci “podpowiadać” o czym masz mówić.
Na ostatniej karcie opowiedz o swoich planach rozwojowych i podkreśl jak te plany mogą wpłynąć na podniesienie jakości pracy szkoły. To nie jest wymóg, ale przecież chcesz się dalej rozwijać, więc warto pokazać, że jesteś “w drodze” i już masz nowe pomysły 🙂
Jaką formę ostatecznie powinny przyjąć przygotowane karty z notatkami graficznymi?
No i na koniec musisz sobie odpowiedzieć na pytanie jaka będzie forma użycia przedstawionych wyżej kart z notatkami graficznymi. I tu mamy do wyboru różne warianty:
– prezentacja przygotowana np. w PPT, która będzie zawierała slajdy z notatkami graficznymi;
– grafiki będą umieszczone na zawieszonych plakatach (tu można rozważyć wersję – dorysowywania lub doklejania pewnych elementów);
– członkowie komisji otrzymają materiał wydrukowany, gdzie poszczególne karty z notatkami graficznymi będą ponumerowane i prezentacja będzie się do nich kolejno odnosić (ten wariant może być połączony z pierwszym lub drugim).
Mam nadzieję, że mój artykuł zainspirował Cię do tego aby Twoja prezentacja dorobku zawodowego była inne niż zwykle, a sama rozmowa kwalifikacyjna wsparta taką prezentacją będzie prawdziwym wieńczeniem kolejnego etapu nauczycielskiego awansu.
Dziękuję Kasi Pastusiak, ekspertowi ds. awansu zawodowego nauczycieli za merytoryczne konsultacje artykułu.
Dzień dobry, z jakiej aplikacji korzystała Pani przy tworzeniu tej prezentacji graficznej?
Dzień dobry, korzystałam z aplikacji procreate na iPada, pozdrawiam 🙂
Dzień dobry wspaniały pomysł! Czy możliwe jest pobranie szablonu do edycji i skorzystanie podczas własnego egzaminu? Mam 23 sierpnia.
Dzień dobry, jak najbardziej można grafiki pobrać i wykorzystać, ale niestety nie są one grafikami do edycji
Czy można uzyskać szablon do edycji?
Czy wyraża Pani zgodę na pobranie i wykorzystanie tych szablonów?
Jest to coś wspaniałego! Widać pasje!
Tak, oczywiście proszę korzystać 🙂
Witam serdecznie, wspaniałą grafika,czy jest możliwość pobrania jej i pracowania na niej ?
Jak najbardziej można pobrać 🙂
Świetna grafika, serdecznie dziękuję za inspirację.
Bardzo mi się to przyda – egzamin za dwa dni.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Bardzo sie cieszę, powodzenia!
super pomysł, to jest to czego szukałam, bardzo mi pomógł- dziękuję!!
Bardzo sie cieszę 🙂 Proszę pochwalić się swoimi pomysłami
witam czy byłaby możliwość obejrzenia notatek graficznych na nauczyciela mianowanego?
Szukałam inspiracji do graficznego przestawienia dorobku zawodowego na nauczyciela mianowanego i proszę ….
Dziękuję i zabieram się za tworzenie własnej.
Bardzo się cieszę 🙂 Na fp Nauczona są jeszcze przykłady na mianowanego i dyplomowanego, a także grafiki dostosowane do przedszkola. Trzymam kciuki za efekty i pozdrawiam serdecznie
Dzięki, świetna grafika
Świetna grafika. szkoda że nie ma na dyplomowanego grafiki z wymagań.
Myślałam o tym, tylko że dyplomowany nie prezentuje dorobku zawodowego – tylko wybrany punkt i cele rozwojowe – więc właściwie grafiki byłyby nie do końca przydatne 😉
Zależy od kuratorium. Od 2019 w lubuskim na dyplomowanego prezentacja z opisu i analizy jednego wybranego wymagania.
To prawda, że od roku 2019 takie są wymogi dla nauczyciela starającego się o stopień dyplomowanego – wynika to zapisów Rozporządzenia MEN z dnia 26 lipca 2018 w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli – czyli musi być respektowane we wszystkich KO. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dziękuję za podzielenie się tak cudowną wiedzą i doświadczeniem 🙂