22 miejsca na Facebooku, które warto odwiedzić ucząc się myślenia wizualnego

bf2a5667

22 miejsca na Facebooku, które warto odwiedzić ucząc się myślenia wizualnego

EDIT: post ten rozszedł się dziś bez mojego komentarza, a pisałam w nim, że jest to tekst z 16.11.2016 roku, było to pierwsze zestawienie miejsc w sieci propagujące myślenie wizualne. Dzisiaj zajrzałam na listę – wszyscy wskazani w artykule dalej krzewią tę zacną ideę. Jednak wokół pojawiły się setki znakomitych twórców i …użytkowników. Stwórzmy listę co najmniej 220 miejsc w sieci, gdzie promujemy idee sketchnotingu 🙂 Kto chce dołączyć, proszę o podanie linku w komentarzu na fp Nauczona i krótkiej informacji – do kogo skierowany jest wasz internetowo-rysunkowy przekaz 😀 Czas start – czekam do poniedziałku!
Ps. A przy okazji warto sprawdzić od kogo to fajne „szaleństwo” tak naprawdę się zaczęło 

Kilka dni temu w artykule Moja droga do graphic recordingu podzieliłam się swoją historią rysowania . W tym artykule znajdziecie też m.in. graficzny słownik najważniejszych pojęć z zakresu myślenia wizualnego. Wielu z Was szuka wiedzy i inspiracji w tym zakresie w internecie i być może nie wie, że na Facebooku wyrosła cała społeczność ryślicieli i myślografów skupiona w grupach i wokół fanpage’ów. Dzisiaj zaproszę Was do tych właśnie miejsc na Fb, które możecie odwiedzić podczas rysunkowej drogi rozwoju, a jednocześnie przysłużę się trenerom myślenia wizualnego, którym taka inwentaryzacja przyda się z pewnością do udostępniania podczas szkoleń.

 1. Myślenie wizualne (ryślenie) jak pisze gospodyni grupy Klaudia Tolman – „Bazgrasz? Rysujesz? Chcesz wykorzystać rysowanie lub myślenie wizualne w swojej firmie lub organizacji? Coś nie coś już wiesz w temacie, a może dopiero zaczynasz przygodę z ryśleniem? To jest przestrzeń na dzielenie się swoimi rysunkami, ciekawymi linkami, chwalenia się swoimi pracami i zachęcania do ryślenia i bazgrania innych.Ta grupa to zbiór pozytywnych Entuzjastów Bazgrania, którzy rysują w celach różnych: w pracy, w szkoleniach, w edukacji, w życiu prywatnym, w spełnianiu marzeń”.
 2. Myślografia, której właścicielka – Agata Baj twierdzi, że to „grupa dla adeptów, praktyków, uczniów i mistrzów”, gdzie gwarno, szczególnie wyraźnie widać nauczycieli i rodziców ale spotkać też można jednego profesora.
 3. Jadźka Rysuje, to fanpage strony http://jadzkarysuje.pl/ Natalii Klonowskiej zawierający wiele elementów edukacyjnych, a i bonusy do wydrukowania (np. list do św. Mikołaja). Jest jeszcze grupa Wszystkiego rysunkowego, założona przez Natalię “z myślą o wszystkich, którzy chcą zgłębić tajniki Myślenia Wizualnego, wrócić do czasów dzieciństwa i czerpać niezliczoną ilość pozytywnych emocji z rysowania”.
 4. Draw the words – fanpage http://drawthewords.pl Agaty Jakuszko-Sobockiej z misją “Shape ideas! Nadawać kształt ideom!” co dzieje się z tu niezwykłą energią 🙂 “Usługa rysowania myśli: Fanpage for those, who want to explain things in a more effective way by visual thinking techniques.”
 5. Flipowanie – grupa, którą utworzyła i moderuje Gabriela Borowczyk, w założeniu miała dotyczyć rysowania na dużym formacie: „FLIPOWANIE© to kompetencja tworzenia flipchartów, które dzięki wykorzystaniu myślenia wizualnego i technik sketchnotingu, pomagają lepiej zrozumieć, zapamiętać a później przywołać przekazywane treści” i wokół tego tematu grupa się koncentruje, ale w praktyce inspiruje do o wiele szerszego rysunkowego działania stąd nazwa Flipowanie i inne rysowanie. Wśród członków grupy, chyba najwięcej braci trenerskiej.
 6. Wszystko można narysować – Ela Curyło niestrudzenie proponuje w swojej grupie nowe wyzwania, dopiero zakończyło się przedsięwzięcie “Rysunek na każdy z 365 dni roku”, a już kilka dni temu ogłoszono nowe: stworzenie banku Ikon czyli banku rysunków, do wykorzystania w sketchnotkach i na flipchartach. “Celem grupy jest dzielenie się pomysłami, inspiracjami oraz wiedzą na temat sketchnotingu, myślenia wizualnego, fliprysowania oraz wszelkiego innego zastosowania połączenia prostych rysunków z tekstem.“
 7. VisualCoach – fanpage strony http://www.visualcoach.pl Anny Szczepkowskiej, która “Ilustrując myśli i trudne treści oraz pomagając w rozwoju” łączy kompetencje artystyczne architekta i fascynacje rozwojem człowieka coacha.
 8. Rysowienie (kiedyś “Gadatki” – jak mi się ta nazwa podobała:) – fanpage strony http://rysowienie.pl tworzą, jak sami o sobie powiedzieli: “Anna Kędzierska – Gryzmografka i Maciej Cichocki – Kreatywny umysł”, oj, warto tam zaglądać a obowiązkowo przed Świętami.
 9. Myślenie wizualne w edukacji to jedna z grup założonych i moderowanych przez Agnieszkę M.Barwicką, która witając “twórców Myślenia Wizualnego w Edukacji” woła: “Bierzcie i dzielcie się tym co dobre.”
 10. Sketch Up Your Life fp strony http://olakrawczyk.eu/ Oli Krawczyk, która pyta: “Czy każdy może rysować? Czy narysować można wszystko?” i odpowiada “TAK! Wystarczy kartka, flamastry i własna wyobraźnia 🙂 Więc… Sketch Up Your Life!”
 11. Szkoła Praktyków Wizualnych, fp strony www.praktykwizualny.pl, prowadzonej przez Agnieszkę Halamę. W Szkole Praktyków Wizualnych można rozwijać się na kolejnych poziomach, począwszy od Entuzjasty, poprzez Coacha do Experta Myślenia Wizualnego.
 12. Illustrati.pl – Myślenie Wizualne w Praktyce fp strony http://illustrati.pl, Piotra Poznańskiego, “miejsce gdzie znajdziesz porady, triki i ćwiczenia na sketchnotowanie, facylitację graficzną i tworzenie animacji whiteboard”.
 13. Rysopisy “czyli rysunki opisujące myśli, obrazowe notatki, lekcje i ćwiczenia. Słowa na rysunki przekłada Ewelina – myśląca wizualnie logopeda i pedagog” (Ewelina Protasewicz).
 14. Ręka w ruch myśl wizualnie, właścicielka, Joanna Wierzbowicz wyjaśnia: “na tej stronie umieszczam moje własne rysunki bez żadnej ingerencji programów graficznych, retuszu … itp. Zdjęcia robię zwykle aparatem w telefonie … a rysuję …czym popadnie… najchętniej ołówkiem , pisakiem … lakierem do paznokci.”
 15. Draw idea, fp http://drawidea.pl/ Kamili Zielonki, która pisze o sobie: “jestem sketchnoterką – upraszczam złożone treści i wychwytuję to, co ważne, przekładając myśli na formę wizualną.”
 16. Bazgrolandia debiut Joanny Koniecznej, zapowiada się obiecująco.
 17. Myślografia/sketchnoting w szkole – Agata Subczynska, administrator strony, tak ją promuje: “Twórcze inspiracje nauczycieli w stosowaniu sketchnotingu w nauczaniu oraz kreatywne notatki uczniów pomagające w procesie uczenia się”.
 18. ZDOODLOWANI: zaraźliwe bazgranie – Katarzyny Stolarek: “To, czego nie potrafię wyjaśnić, mówiąc, mogę ZDOODLOWAĆ, czyli przedstawić graficznie. Liczą się: potrzeba, pomysł i prostota! Dlatego właśnie DOODLOWAĆ mogą wszyscy, nawet ci, którzy twierdzą, że nie potrafią rysować ”
 19. RysOlka czyli Aleksandra Kordacz pisze: “Rysowanie daje mi radość i rozwija moją kreatywność. Choć jestem na początku drogi to wierzę, że dzięki pasji do rysowania szybko rozwinę swoje umiejętności i będę zarażać tym innych”.
 20. Znikopisy to fp strony http://znikopisy.pl/  Anny Puchalskiej, na której tajemniczo, ale inspirująco.
 21. Mapy myśli wspaniale narzędzia i zabawa fp strony www.piotrfiderkiewicz.pl Piotra Fiderkiewicza, który określa siebie jako “wizażystę myśli i idei, tzn. osobę pomagającą  ludziom, organizacjom, firmom pokazać ich myśli, problemy w sposób graficzny.”
 22. Doodlewise – Pracownia Myślenia Wizualnego  – twórcy o sobie: “Poprzez zabawy rysunkowe, ćwiczenia i kreatywne wyzwania EKSPERYMENTUJEMY nowoczesne metody i formy myślenia wizualnego (storytelling, graphic recording/sketchnoting, graphic facilitation, infographics, komiksy, mind map itp.) i TWORZYMY bank jego elementów (ikon, piktogramów, ideogramów, rebusów itp.)”
 23. Irmina Żarska Irmina Żarska – Rysunkowy język polski – dla nauczycieli języka polskiego
 24. Magdauczy dla nauczycieli matematyki 🙂 dopiero się rozkręca 😉
 25. Aneta Czarniecka jej Obrazownik gdzie nauka spotyka się z biznesem, a to wszystko spięte klamrą myślenia wizualnego
 26. Justyna Pawełek Pani Atomówka Chemia i fizyka dla szkoły podstawowej
 27. Notatki rysunkowe –  Doroty Małgorzaty Wołodkiewicz to pierwsze, znane mi, miejsce poświęcone tylko notatkom graficznym dla biznesu, narzędzia i konkretne przykłady notatek mogą służyć początkującym a także już praktykującym. I chociaż Notatki rysunkowe funkcjonują od niedawna – znakomicie rokują. Śledźmy 🙂
 28. Rysunkowo mi – fp strony http://www.rysunkowomi.pl/ Marioli Olkowicz, która na codzień zajmuje się wizualizowaniem treści. Na stronie sporo przykładów, zaglądajcie!
 29. Kleczkorysy czyli Myślenie wizualne w praktyce  –  “Agata Kowalik-Zydek vel Natalia Kleczko – uwielbiający rysować pedagog, trener, coach i doradca zawodowy. Myśleniem wizulanym posługuję się niemal wszędzie i niemal od zawsze! Na stronie z radością dzielę się materiałami, które wykorzystuję w pracy i życiu prywatnym”. Ot co – warto podglądać 🙂
 30. Myślenie wizualne w życiu, edukacji i biznesie – to strona Edyty Madej, jeśli chcecie trzymać rękę na pulsie, zaglądajcie – bo warto!
 31. Agata Kobylińska-Stryjek urzeka kreską (krechą)  – wszak  to Krecha Agaty – zbiór wielu graficznych inspiracji.
 32. Paulina Świętek uczy jak skutecznie rysować na stronie www.skutecznerysowanie.pl i na fp  Skuteczne Rysowanie. W dodatku jest autorką pierwszego e-booka, dzięki któremu można nauczyć się rysować w 14 dni!

Uf! Spora lista! Jestem pewna, że niepełna, więc będzie systematycznie aktualizowana. Adepci myślenia wizualnego mogą ruszać w edukacyjną podróż – azymut wyznaczony!

Z Waszych rekomendacji do listy dopisujemy znakomite miejsca:

Zakręcony belfer fp strony http://zakreconybelfer.blogspot.com/ prowadzony przez Asię Krzemińską; “Nauczyciel też człowiek. Ma swoje radości i smutki. Czasem wpada na genialny pomysł, innym razem nie ma siły na nic. I o tym wszystkim jest mój blog. O sposobach na radzenie sobie w trudnych sytuacjach, tym co daje mi satysfakcję i pasji, z którą idę przez życie.”

Ostatecznie lista inspirujących miejsc wydłuża się i poszerza o tematykę hand letteringu – wszak to przydatna umiejętność w wykorzystywaniu myślenia wizualnego 🙂

1. Się rysuje to fanpage a kochamy pismo ręczne – grupa Agaty Kafarskiej, której blog znajdziecie pod adresem http://sierysuje.pl/ Agata proponuje na fp się rysuje: “Jeśli chcesz się nauczyć rysować, interesuje Cię kaligrafia, hand lettering, lubisz pisać ręcznie, uwielbiasz wieczne pióra, pisaki, notesy, szukasz informacji o planowaniu metodą Bullet  Journal – znajdziesz tu mnóstwo inspiracji, kreatywnych pomysłów, tutoriali i praktycznych porad”. Do kochamy pismo ręczne zaprasza ludzi “którzy lubią pisać ręcznie – notatki, listy, pamiętniki” i zapowiada „wspólne ćwiczenie ładnego pisania, wierząc, że w dobie tabletów i smartfonów nie jest to zbędna umiejętność”. W grupie “gadamy o piórach, pisakach, tuszach kaligraficznych i papierze, który nie będzie przebijał ani strzępił”. I rzeczywiście tak się dzieje, wyjątkowo edukacyjne miejsca 🙂

2. Na AgaPisze – Agnieszki Węgierskiej znajdujemy informację: “Dobieram słowa. Składam w krągłe zdania, by najpiękniej oddawały to co gra nam duszach. A potem ubieram je w litery, kreśląc każdą z nich z sercem, pasją i radością tworzenia.” I można to robić z Agnieszką w internecie lub w realu. Sama sprawdziłam i relacjonuję:  Co zaskoczyło mnie na warsztatach z kaligrafii?

3. Barbara Galinska kaligrafia – Barbary Galińskiej – “Strona powstaje z mojej lubości do literek – tych pięknych i nieco innych. Ale zawsze pisanych odręcznie”. A na stronie, dużo inspirujących przykładów.

4. Zenja – blog inspirujący – to fp  http://www.zenja.pl –  Katarzyny Świerc i chociaż Kasia sama opisuje blog jako “blog lifestylowy z dawką kreatywności, garścią ciekawych miejsc w sieci, fotografii, rysunków, flaminga i kaczek” to dodatkowo jest to znakomite miesjce dla wszystkich rysujacych i piszących do podglądania narzędzi i inspirowania się pomysłami zarówno do rysowania jak i kaligrafii.

5. Renata Pisze fp strony http://renatapisze.com  Renaty Saby, która nie tylko pisze, ale też rysuje i wierzy, że “Czasami jedno zdanie, może zmienić czyjeś życie!” Jej motto: “Jeżeli myślisz, że nic nie możesz zmienić – zmień myślenie.” oraz: “Wszystko jest dokładnie takie, jakie być powinno” (chociaż ciężko czasami się z tym pogodzić).

16 komentarzy

 • Monika

  I nawet mój coaching tu jest:) dziękuję Danusiu; wizualizacja w coachingu jest bardzo potrzebna;

 • Agata

  Niezwykle mi miło znaleźć się w gronie tak kreatywnych osób -bardzo dziękuję 🙂

 • AgaPisze

  Ale miło być w takim gronie…. Nawet nie wiem, co powiedzieć. Chyba po prostu… udostępnię – niech inni czerpią z talentu tylu fantastycznych osób, które wymieniłaś.

 • Asia

  Dzięki za listę. Teraz aż nie wypada powiedzieć „ale ja nie umiem rysować” 🙂

 • Katarzyna

  Super zestawienie! Właśnie szukam takich miejsc,aby zaznajomić się z tematyką. 🙂

 • Anna - Szkolne inspiracje

  Wspaniałe zestawienie! Widzę, że kaligrafia wraca do łask, a przecież przydaje się nie tylko w myśleniu wizualnym. 🙂

  • Jasne Aniu 😉 a gdyby jeszcze tak uczniów wciągnęła kaligrafia? ile nauczycielskich oczu mogłoby odpocząć 😉 ps. Pozdrawiam swojego wychowanka – Piotra, który każdy sprawdziam zdawał „ustnie” 😛

 • Zakręcony belfer

  Bardzo mi miło. Dziękuję za możliwość znalezienia się w tak znakomitym gronie 😀
  Pozdrawiam. Asia

  • To mi łyso, że w porę nie dostrzegłam 😉 ale Twoi Fani życzliwie mnie upomnieli 😛 (i chwała im 🙂 )

 • Malgorzata

  Bardzo profesjonalne zestawienie 🙂 często podczas przygotowywania materiałów marketingowych brakuje mi pomysłów na „zobrazowanie myśli”. Teraz już wiem, gdzie szukać inspiracji 🙂

 • Gosia

  No to mam co analizować ;))
  Dziękuję za ciekawy wpis!

 • Marzena

  Świetny pomysł, większość jest mi znana. Szkoda, że niektóre grupy są zamknięte. 🙂

  • Kamila Zielonka

   Marzena, wystarczy kliknąć „Dołącz” i automatycznie wysyłasz prośbę o dołączenie 🙂 Tak przynajmniej jest u mnie na grupie Draw Idea – Rysuj swoje myśli 😉

   Grupa jest zamknięta ze względu na to, że nie wszyscy członkowie czują się pewnie (jeszcze!) z dzieleniem się wrzucanymi rysunkami z całym światem – tak to się dzieje gdy grupa jest publiczna:)

 • Izabela

  Wyczerpujący zbiór 🙂