3 aplikacje wspierające koncentrację podczas uczenia się

unnamed1

3 aplikacje wspierające koncentrację podczas uczenia się

Co zrobić, aby uczyć się przez godzinę czy dwie? 

Jak mam się skoncentrować? 

Takie pytania zadają mi i młodsi i starsi. Wokół nas tyle zgiełku, tyle rozpraszaczy, czy można wesprzeć się jakimś skutecznym sposobem?

W tym poście pokażę Ci 3 aplikacje wspierające koncentrację podczas uczenia się. Opisane przeze mnie appki działają na urządzeniach o systemach operacyjnych Android i iOS.

 

FOCUS KEEPER – POMODORO TIMES

 

Aplikacja Focus keeper – pomodoro times,  stosowana przez Olę Budzyńską, czyli Panią Swojego Czasu opiera się na technice Pomodoro. Samą technikę przybliża notatka graficzna, którą umieściłam poniżej:

 

unnamedzmnTechnika Pomodoro polega na pracy w modułach czasowych zwanych “pomodoro”. Każde pomodoro to 25 minut. Czas jest ściśle odmierzany za pomocą stopera (można wykorzystać nawet kuchenny minutnik). Po pierwszym pomodoro następuje obowiązkowa 5-minutowa przerwa, po czterech pomodoro przerwa jest już dłuższa i wynosi ok. 15-20 minut. Oczywiście przed przystąpieniem do pracy należy przygotować sobie “front robót” czyli zadania do wykonania. Ich wielkość, czy trudność nie ma znaczenia. Zaczyna się bowiem wybrane zadanie w pierwszym pomodoro i wykonuje się je aż do przerwy, a następnie kontynuuje jeśli nie zostało zakończone przed przerwą. Po nim realizuje się drugie zadanie tak długo, aż zadzwoni dzwonek oznajmujący przerwę. Po przerwie dalej je wykonujemy, aż do skończenia całego zadania. Zwróćcie uwagę, że ta technika nie przewiduje przerw, które naturalnie powstają w momencie zakończenia zadania (i niestety są często dekoncentrujące). W tym przypadku nasz rytm pracy regulowany jest przez zegar.

Aplikacja Focus keeper – pomodoro times odmierza czas w sekwencjach dwudziestopięciominutowych przedzielonych przerwami. Z timerem połączona jest lista zadań, na której zaznaczony jest znacznikami czas przeznaczany na ich realizację. Poniżej zrzuty ekranu poszczególnych etapów pracy z aplikacją:

timer

timer1

Gdyby podczas pracy nastąpiła niespodziewana przerwa, można zatrzymać czas i włączyć go gdy ponownie przystąpimy do pracy.

Niestety, aplikacja jest łaskawa, gdy podczas uczenia się zajrzysz na FB. Ani nie blokuje dostępu do social mediów, ani nie kończy odliczania czasu, co może nie być dla Ciebie dostatecznie motywujące 😉

FOREST APP

 

Aplikacja Forest app jest już bardziej restrykcyjna – próba włączenia FB kończy odliczanie czasu (chociaż i to można obejść minimalizując apkę).

Istotą aplikacji jest gra, w której gracz sadzi jedno drzewo za każdy 25-minutowy odcinek czasu, kiedy aplikacja jest włączona. Gdy praca trwa dłużej, drzew przybywa, a podglądając statystyki można zaobserwować jak “rośnie” cały las.

forest1png

forest2png

Jeśli gra zostanie przerwana podczas odmierzania czasu (np. na skutek zajrzenia na Instagram), drzewo usycha. A kto chciałby żeby tak się działo?

forest3png

Przyjazny uczeniu jest też dźwięk: śpiewające ptaki i krople deszczu uprzyjemniają pracę.

 

FOCUS PLANT

 

Jeśli hodowanie drzew jest ci bliskie, może skusisz się na perspektywę uprawiania całego ogródka w aplikacji Focus plant. Ty się koncentrujesz i wykonujesz zadania, a Twoje minuty pracy zamieniają się w życiodajny deszcz dla roślin. Fajny deal prawda? Poniżej kilka zrzutów mojego testowania aplikacji:

plant

plant2

 

Włączony dźwięk przypomina pracę budzika – uświadamiając upływający czas.

Jeśli chcielibyście koncentrować się przy pomocy innej aplikacji opartej na mechanizmach gry sięgnijcie po Study Bunny, o której funkcjonalnościach opowiada film.

A jakie ty masz sposoby na koncentrowanie się podczas uczenia się? Podziel się w komentarzach.

 

Uwaga!

Aplikacje wspierające uczenie się, które zaprezentowałam w tym artykule sprawdziły się też uczestnikom moich szkoleń dotyczących skutecznej nauki.

Niedługo startuje kolejna edycja kursu online “Jak uczyć się skutecznie?”. Tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat. 

Brak komentarzy