5 korzyści z notowania graficznego podczas nudnej konferencji

korzysci-z-notowania-graficznego

5 korzyści z notowania graficznego podczas nudnej konferencji

Myślenie wizualne z wielkim impetem wkracza do przedsiębiorstw, szkół i uczelni. Coraz więcej osób w różnym wieku znakomicie odnajduje się w świecie obrazu i docenia sketchnoting jako technikę uczenia się i jako skuteczny sposób przekazywania wiedzy. Poniżej chciałabym przekazać kilka korzyści z notowania graficznego w sytuacjach nie do końca komfortowych – czyli podczas nieatrakcyjnego wykładu czy nudnego szkolenia.

1.Efektywne zapamiętywanie

Notowanie graficzne wymaga uważnego słuchania i przetwarzania informacji, podczas którego dokonuje się jej wartościowanie, kreowanie metafor, planowanie zapisu graficznego i właściwe notowanie. Samo notowanie odbywa się przy wykorzystaniu kilku skutecznych technik (proste, symboliczne ujęcie, zastosowanie koloru i cienia dającego efekt trójwymiarowości). Wszystkie te czynności są bardzo angażujące i cała praca związana z zapamiętywaniem odbywa się właśnie w tym momencie.

korzysci3

2. Koncentracja

Połączenie „ucha”, „oka”, „ręki” i „umysłu” nie pozwala na drzemkę i odlot myślami w “ciepłe kraje”. Czujemy się trochę „przyklejeni” do papieru poprzez flamaster i zupełnie niemożliwe wydaje się przerwanie tej pracy przed zapełnieniem całej kartki.

korzysci1

3. Ćwiczenia kreatywności

Wymyślanie symboli, metafor, związków między nimi, dobór elementów organizujących treści (strzałki, punktory, kontenerki, kolory) wymaga nie lada kreatywności. A im dłużej i z lepszym skutkiem eksperymentujemy, tym głębiej zanurzamy się w podobne działania.

4. Relaks

Robiąc notatkę, nie czuje się, że to praca. Przecież rysowanie czy kolorowanie (też trendy!) zarezerwowane jest dla popołudnia z kawą na tarasie. Ponadto daje satysfakcję, więc jest odczuciem bardzo przyjemnym. Efekt jest zazwyczaj sukcesem, więc wzmacnia poczucie własnej wartości.

korzysci2

5. Szybkie odtwarzanie

Bardzo często udział w konferencji wiąże się z koniecznością podzielenia się zdobytą wiedzą ze współpracownikami. Bywa, że my sami musimy skorzystać z notatek. Wtedy naprawdę doceniamy wartość notatek graficznych. Wystarczy bowiem tylko rzut okiem na kartkę i jesteśmy gotowi do prezentacji. Przecież całą „robotę” wykonaliśmy jeszcze na sali wykładowej.

Podsumowując, zebrałam 5 korzyści z  notowania graficznego, które mogą uchronić nas przed poczuciem straty czasu na niezbyt atrakcyjnych wykładach czy prezentacjach, ale okazało się, że to nie jedyne zyski z notowania graficznego.

Na jednej z takich konferencji towarzyszyła mi (również robiąc notatki graficzne) koleżanka – Karolina. Korzyści ze sketchnotingu podczas konferencji zebrała w postaci graficznej. A sam artykuł ukazał się drukiem w Biuletynie „Uczyć lepiej” Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

korzysci_z_notowania_graficznego

2 komentarze

  • Dagmara

    Przemawia do mnie szczególnie szybkie odtwarzanie:) czesto robiąc zwykle notatki (na szybko) nie pamiętam o co chodziło, a takie rysunki mogą często znaczyć więcej niż tysiąc słów 😉

  • Ivka

    Tak, to wszystko się zgadza. Uczniowie są po ,, naszej,, stronie – stronie tzw. Wizualnych. Szybko widzą efekty notowania graficznego i uczenia się wizualnego. Pozostaje przekonać dorosłych. Uff…