Czego uczy się Nauczona podczas domowej izolacji?

IMG_0425z (1)

Czego uczy się Nauczona podczas domowej izolacji?

Kiedy większość z nas pracuje z domu, a inne aktywności ograniczone są do minimum, warto wykorzystać czas na uczenie się. Czego można nauczyć się online? Wachlarz możliwości jest olbrzymi, od języków obcych, przez kaligrafię, na gotowaniu skończywszy. 

W tym artykule opowiem Ci o moim ostatnim tygodniu, który okazał się bogaty w wydarzenia szkoleniowe. 

Czym się kierowałam wybierając wskazane szkolenia? Niektóre planowałam od dawna, bo wpisywały się w moje projekty rozwojowe, inne wydały mi się atrakcyjne  ponieważ uznałam, że mogą mi się przydać w przyszłości. Były też takie, w których miałam ochotę spotkać cenionego trenera, czy pouczyć się wspólnie z koleżanką (potem można wymieniać się opiniami czy postępami w wykorzystywaniu zdobytej wiedzy). Mam nadzieję, że śledząc moje notatki poczujesz chęć do udziału w konkretnych szkoleniach, a na pewno dojdziesz do wniosku, że… warto się uczyć (przez całe życie!). 

 

SOBOTA/NIEDZIELA

kurs online: kurs grafiki komputerowej – program procreate – cz.1 i cz.2

Od jakiegoś czasu uczę się różnych programów graficznych i oswajam tablety graficzne (niebawem o tym post), a po kupieniu w grudniu iPada Pro zaprzyjaźniam się z programem Procreate.

Kurs zaplanowany był jako stacjonarny, ale ze względu na sytuację epidemiczną  ostatecznie odbył się online. Trenerka Anna Szczepkowska z Visualcoach zaprojektowała go w czterech 1,5 godzinnych sesjach (sobota/niedziela, tygodniowa przerwa, sobota/niedziela). Oprócz spotkań z uczestnikami na żywo (w Microsoft Teams), podczas których wyjaśniała funkcjonalności programu, a my równolegle mogliśmy je stosować, systematycznie wyposażała nas w tutorialowe filmiki i przez 8 dni – od początku zajęć do końca, konsultowała nasze problemy.

Moje refleksje: Kurs spełnił oczekiwania wszystkich uczestników, dzięki dopasowaniu do indywidualnych potrzeb, a życzliwość trenerki w niesieniu pomocy przeszła najśmielsze oczekiwania. Dzięki uczestnictwu w tym szkoleniu wyjaśniłam sobie wszystkie wątpliwości, usprawniłam pracę z Procreate, ale i poznałam nowe możliwości programu które z pewnością wykorzystam. Szczególnie cenne dla mnie są tutoriale, bo po czasie, dużo się zapomina, więc bez problemu można sobie każde działanie przypomnieć, odtwarzając filmiki.

cena – 400 zł

zmnPONIEDZIAŁEK

tutoriale: kurs grafiki komputerowej – program Procreate

Czas między spotkaniami kursu wypełniałam ćwiczeniami, ale też dzięki kursowej wymianie doświadczeń dowiedziałam się o istnieniu nowiutkiego kanału na Youtube Joanna Celusta z tutorialami pt. Zabawa z Procreate.

I to było moje kolejne szkolenie, oczywiście w duchu Procreate. Tym razem pod wirtualnym okiem Joanny Celusty wykonywałam zaproponowane ćwiczenia. Cztery krótkie filmiki, wiele nowych umiejętności i natychmiastowy efekt. Lubię to!

cena – darmowe

 

WTOREK

webinar: wykorzystanie programu Asana do planowania działań w sieci

Pracuję nad strategią swojej marki, zatem konieczne jest planowanie. Na kolorowych kartkach, które są kodami tematycznymi zapisuję cele i zadania. Sprawdza się? Zazwyczaj tak,  ale czasami kartki “gubią” się w stosach dokumentów, czasami niszczą. Dlatego postanowiłam poznać jeszcze inne sposoby planowania i gdy zobaczyłam propozycję udziału w webinarze Kasi z Worqshop, od razu się skusiłam. Nie mogłam wziąć udziału w spotkaniu na żywo, ale jak to zazwyczaj bywa, otrzymałam link do nagrania webinaru z informacją że będzie aktywny jeszcze przez kilka dni. To bardzo fajny sposób na zmotywowanie uczestnika do obejrzenia nagrania. Często zapisujemy się na webinary, kupujemy ebooki i kursy, a potem nawet do nich nie zaglądamy, zostawiając sobie tę “przyjemność” na urlop, czy… emeryturę.

Podczas webinaru o tytule “Bank Pomysłów w Asanie. Zorganizuj swoje pomysły na treści!” przekonałam się, że dla mnie jako twórcy w sieci Asana będzie bardzo przydatna. Teraz pozostaje nauczyć się korzystać z programu. Po webinarze Kasia w swoim newsletterze w ramach tzw.”polecajek” przysłała szereg linków do samouczków i kursów dotyczących pracy z Asaną. Świetne!

Cena – darmowe

 

ŚRODA

Webinar: Cyfrowe myślenie wizualne, czyli sprawdzone patenty rysunkowe na iPadzie Pro

Webinaru u Klaudii Tolman nie mogłam przeoczyć. Wszak to patronka mojego rozwoju w zakresie myślenia wizualnego o czym pisałam na blogu w artykułach Moja droga do graphic recordingu i 22 miejsca w sieci, które warto odwiedzić ucząc się myślenia wizualnego.

Znowu nie mogłam na żywo odbyć szkolenia, ale przysłane nagranie wraz z rewelacyjnymi wiadomościami poszkoleniowymi były dla mnie bardzo satysfacjonujące.

I mimo, że to kolejne w tym tygodniu spotkanie z programem Procreate, to znów odkryłam dla siebie pewne triki i smaczki. A posłuchać Klaudii i zaczerpnąć z jej energii – miodzio 🙂 Każdy kto chciałby zacząć swoją przygodę ze sketchnotingiem niech koniecznie chociaż raz spotka się z Klaudią, np. podczas jej najbliższych szkoleń online.

Cena – 25,00 zł

 

CZWARTEK

kurs online: Google G Suite dla każdego

Kurs duetu szkoleniowego; Dawid Łasiński (Pan Belfer – nauczyciel z Internetów) oraz Macieja Danieluka zawiera “twarde” treści z zakresu konkretnego oprogramowania i mimo, że z dużej części komponentów Google G Suite korzystam od dawna, to i tak wiele dopiero odkrywam. Lekcje kursu ciągle jeszcze zgłębiam (uczestnik otrzymał dostęp na dwa miesiące), ale dotychczasowe efekty bardzo mnie zadowalają.

Przy okazji z dumą podkreślam, że jest to pierwszy kurs na platformie Nauczyciel w sieci, którą mam przyjemność współtworzyć. Niebawem będziemy udostępniać następne kursy, więc warto śledzić rozwój projektu.

Zainteresowanych kursem “Google G Suite dla każdego” kieruję do zakładki Kursy na platformie NWS.

Cena: 97,00 zł

 

PIĄTEK

spotkanie online: Open Space „Online z sensem”

To była prawdziwa petarda! Ale zacznę od początku. Z formułą open space technology (OST) spotkałam się podczas tegorocznej konferencji Lepsza Edukacja we Wrześni.

Co to jest open space technology? Podczas OST uczestnicy sami konstruują agendę, zgłaszając temat do dyskusji. W zależności od liczby tematów – powstaje tyle podgrup, które za chwilę rozwijają dany temat, próbując znaleźć rozwiązania problemów. Uczestnicy sami wybierają podgrupy i mogą w trakcie dyskusji je zmieniać. Istotą OST jest zbieranie wniosków z prac podgrup i ich upowszechnianie wśród wszystkich uczestników OST.

Nie do końca wyobrażałam sobie organizację open space online. Ale Zoom zdał egzamin, a prowadzący Ola Chodasz i wspierający ją zespół spisali się znakomicie. Poza spotkaniem wszystkich uczestników (około 80 osób) powstały dwa panele dyskusyjne z kilkunastoma tematami. Uczestnik, dzięki sprawnej nawigacji, łatwo mógł zmieniać pokoje, w których dyskutowano na wskazane tematy. Wnioski z wszystkich grup zostały udostępnione wszystkim uczestnikom.

Jak widzicie bardziej intrygował mnie sam sposób pracy podczas zdalnego OST, ale i niektóre dyskusje były dla mnie bardzo inspirujące.

Cena: 14,60 zł

 

Jak zapewne zauważyliście można nauczyć się online bardzo wiele. Warto jednak dokładnie analizować oferty – czasami traficie na prawdziwe darmowe perełki, czasami lepiej zapłacić większą kwotę, aby uzyskać dokładnie to czego potrzebujecie. Szkolenia online są różnie wyceniane. Znajdziecie w sieci bardzo dobre kursy darmowe, ale i też takie darmowe “zajawki”, które mają cię zachęcić do kupna właściwego kursu. Nie zawsze inwestycja okazuje się trafiona, dlatego warto dokładnie zapoznać się z tym co o kursie pisze autor, z rekomendacjami kursu, ale i tym czy autor jest w danej dziedzinie osobą wiarygodną.

Ucząc się online róbcie przerwy, aby mieć czas na wypróbowanie rozwiązań czy przećwiczenie nowych umiejętności. Odpowiednie dawkowanie “wiedzy” uchroni was też przed słomianym zapałem i niekończeniem rozpoczętych wyzwań szkoleniowych.

Mój szkoleniowy tydzień był wyjątkowo intensywny. Ale ze względu na to, że byłam bardzo zmotywowana do udziału w tych szkoleniach – skorzystałam z nich prawie w 100%.  Zapłaciłam 536,60 zł. Czy to dużo? Jestem przekonana, że nie, tym bardziej, że wszystkie narzędzia i inspiracje zamierzam wykorzystać w swojej pracy trenerskiej i edukacyjnej. I to już niebawem.

A czego wy nauczyliście się w ostatnim tygodniu?

Brak komentarzy