Jak uczyć się do matury ? – last minute

zmniejszone

Jak uczyć się do matury ? – last minute

Zostało zaledwie 14 dni. Coraz częściej dopada cię zniechęcenie i mniej wierzysz w sukces. W szkole ostatnie dni są szczególnie wyczerpujące. “Oddać ćwiczenia z biologii, zaliczyć sprawdzian z matematyki, no i zaległa praca z j. polskiego. Do tego powtórki, fakultety i poprawa pracy klasowej. Na niczym się nie można skoncentrować, wielki chaos. I jak w takich warunkach uczyć się biologii? A w ogóle czy warto się jeszcze uczyć? Czy coś zostanie w głowie? Uczyć się tylko najtrudniejszych zagadnień, czy też zrobić powtórki wszystkiego?”

To pytania, które właśnie chodzą po głowie wielu uczniom klas maturalnych. Chwilowo nie pora na kształcenie nawyków uczenia się, ale zaproponuję kilka technik, które mogą usprawnić pracę przez najbliższe dwa tygodnie.

Przede wszystkim usiądź i zastanów się przez chwilę, jaką przyjmujesz strategię. Powtarzasz wszystko, czy też koncentrujesz się na zagadnieniach trudnych z przedmiotów egzaminacyjnych? A może skupiasz się tylko na ważnych dla ciebie przedmiotach?

Jeśli czasu jest tak mało, trzeba wybierać i rzeczywiście szukać priorytetów. Gdy taką refleksję masz za sobą i decyzje podjęte, możesz skorzystać z kilku technik uczenia się:

  1. Zrób plan, koniecznie pisemny – od razu na dwa tygodnie, rozplanowując (realnie!) to co zamierzasz powtarzać.
  2. W planach zostawiaj miejsce na tzw. rezerwę czasową, która przyda się gdy realizacja jakiegoś zadania się przedłuży.
  3. Po wykonaniu zadań koniecznie je skreślaj, odznaczaj – aby mieć poczucie wykonania pracy, ale też by móc kontrolować pozostałe jeszcze do wykonania zadania.
  4. Podczas pracy pamiętaj o przerwach, piciu wody i zdrowym odżywianiu.
  5. Chociaż raz dziennie planuj szybki marsz, bieg lub jazdę na rowerze – zamiast spaceru po parku z psem (chociaż jeśli wykluczasz to pierwsze, niech będzie i pies, ucieszy się 😉 )
  6. Myśl pozytywnie.

I aby te punkty łatwiej się realizowało możesz pobrać check listę, którą dla Ciebie przygotowałam. Potraktuj to jak wyzwanie.

Powodzenia

 

Do pobrania – check lista maturzysty

A poniżej pewien archiwalny (sprzed 10 lat) plan powtórek na ostatnie 14 dni przed maturą by Ania  – z klasy humanistycznej.

1
2
3
4
5
6

Komentarz ( 1 )

  • Marta Kraszewska Rudym spojrzeniem

    Takie planowanie świetnie się sprawdza również na codzień. Ustalenie priorytetów i rozłożenie dzialan na najbliższy czas:)