4 książki Buzana, które warto przeczytać

rusz-glowa-nagroda

4 książki Buzana, które warto przeczytać

Całą jesień na blogu Nauczona zajmują naszą uwagę mapy myśli. Twórca mindmappingu – Tony Buzan opisał tę technikę na wiele sposobów, kierując propozycję ich stosowania do różnych grup osób. W artykule polecam 4 książki Buzana, z których aż 3 stanowią nagrody w trwającym właśnie konkursie na mapę myśli.

Rusz głową – Tony Buzan

to książka w której autor zawarł informacje o szeregu technik uczenia się (szybkie czytanie, mnemotechniki) ale aż cztery rozdziały poświęcił mindmappingowi. Znajdziemy tam zasady tworzenia map myśli, wiele przykładów map i propozycji zastosowań. Dodatkowo T.Buzan prezentuje technikę uczenia się na podstawie map myśli MMOST (The Mind Map Organic Study Technique). To książka dla nowicjuszy w dziedzinie stosowania technik uczenia się, ale także dla tych, którzy coś już wiedzą, coś stosują, ale chcieliby informacje uporządkować. Książka posiada miękką okładkę,  składa się ze 154 stron, zestawu kolorowych map.

Mapy twoich myśli – Tony Buzan, Barry Buzan

W przeciwieństwie do “Rusz głową”, cała książka poświęcona jest mapom myśli. Stanowi poszerzenie tego co znalazło się w poprzedniej propozycji. W rozdziale “Architektura przyrody” przeczytamy o możliwościach mózgu i myśleniu wielokierunkowym. Kolejne części książki : “Podstawy”, “Struktura map myśli”, “Synteza” wprowadzają nas w świat map myśli, pokazując uwarunkowania skuteczności i techniki ich tworzenia. Ostatnia część “Zastosowania” prezentuje możliwości wykorzystania map myśli w życiu osobistym (autoanaliza, rozwiązywanie problemów, nielinearny dziennik), w edukacji (myślenie, nauczanie, sporządzanie notatek z książek, wykładów i filmów) oraz pracy zawodowej (zebrania, prezentacje, zarządzanie, komputerowe mapy myśli). A na koniec wisienka na torcie: “Przyszłość. Perspektywa społeczeństwa myślącego nielinearnie”. Książka posiada miękką okładkę, aż 293 strony i zestaw kolorowych map.

PS: Tony i Barry – to bracia 🙂

Mapy myśli w biznesie – Tony Buzan, Chris Griffiths

Książka rozpoczyna się wstępem Mapa myśli: najdoskonalsze “oprogramowanie” biznesowe. W kolejnych rozdziałach autorzy koncentrują się wokół mapowania myśli w ramach podstawowych działań biznesowych (zarządzanie czasem, sprawna organizacja, negocjacje, prezentacje, zarządzanie projektami), usprawnienia myślenia biznesowego (przywództwo, generowanie pomysłów i innowacyjność, myślenie strategiczne), uzyskiwania lepszych wyników (sprzedaż i marketing, wyznaczanie celów i afirmacja zmian). Książka ma charakter narzędziowy, każda część jest poprzedzona wyznaczeniem celem, po których wskazane są konkretne kroki postępowania. Każdy nowy element ilustrowany jest przykładami w postaci studium przypadku. Książkę wzbogacają zdjęcia (np. 8-metrowej mapy myśli przygotowanej dla Boeinga) i przykładowe mapy opracowane przez konkretne firmy.Książka posiada miękką okładkę, zawiera 260 stron i wiele kolorowych map.

buzan-nagrody

Mind Maps for kids – Tony Buzan

Po wstępie dotyczącym idei map myśli, autor prezentuje możliwości wykorzystania map na wszystkich przedmiotach w szkole (języku angielskim, matematyce, historii, przedmiotach przyrodniczych) i pokazuje jak skutecznie zdawać egzaminy stosując mapy myśli. Jest wreszcie rozdział, który ucieszy dzieci – mapy myśli w przygotowaniu ulubionych przedsięwzięć: party, sklepu marzeń, wakacji. Książka jest starannie wydana, wydrukowana na dobrym papierze, posiada jednak miękką okładkę. Uwagę zwraca atrakcyjna dla dzieci grafika, zabawne rysunki, zagadki. Oddzielenie poszczególnych części książki różnymi kolorami kartek pozwala na łatwiejszą nawigację. Książka zawiera 120 stron i wydana jest w języku angielskim, co może stanowić dodatkowy bonus dla rozwoju dzieci.

Trzy książki Buzana wymienione na początku są nagrodami w konkursie na mapę myśli, do którego serdecznie zapraszam. Tytuł: “Moje cele edukacyjne na 2017”. Termin: 30 listopada 2017 r. Więcej informacji.

4 komentarze

 • Adrian

  Kiedy czytałem ksiązki tego Pana, dziekuje za przypomnienie wróce do nich 🙂

  Pozdrawiam

 • Matka-kura

  Szkoda, że wcześniej tu nie trafiłam 🙂 Mogłabym wziąć udział w konkursie 🙂 A książki rzeczywiście i fajne i przydatne.

 • Szymon Owedyk

  Dzięki za propozycje 🙂

 • Jogosfera

  Nie przepadam za twgo typu ksiażkami, ale idea fajna…